Bezpieczne spawalnictwo

Jak zabezpieczyć stanowisko spawalnicze

Bezpieczne spawalnictwo czyli jak spawać bez skutków ubocznych dla zdrowia i bez strat materialnych. Oczywiste jest, że proces spawania niesie ze sobą zagrożenia takie jak poparzenia, naświetlenie oczu i skóry a także powstanie i rozprzestrzenianie się źródeł ognia. Dodatkowo zagrożone są osoby niebiorące bezpośredniego udziału w procesie spawania a pracujące w otoczeniu stanowiska spawalniczego. Dlatego ważna jest nie tylko ochrona zdrowia spawacza za pomocą kombinezonów i przyłbic. Ważny element ochrony otoczenia to ekrany, kurtyny i zasłony spawalnicze tłumiące promieniowanie świetlne.

Odzież ochronna dla spawacza

Po pierwsze chronimy spawacza zapewniając mu odpowiednią odzież i środki ochrony takie jak:

  • przyłbica spawalnicza lub maska
  • kombinezon i fartuch ochronny
  • rękawice spawalnicze
  • buty spawalnicze

Maska lub przyłbica powinna chronić wzrok przed naświetleniem rogówki i siatkówki oka. Jej zadanie to także ochrona twarzy przed poparzeniami spowodowanymi odpryskami spawalniczymi.

Kombinezon i fartuch wykonuje się z materiału ognioodpornego lub ze skóry. Rękawice zdecydowanie wykonane ze skóry. Chroniące zarówno przed promieniowaniem podczerwonym jak i poparzeniami. 

Obuwie spawalnicze wykonane ze skóry ze wzmocnionymi blacha czubkami oraz gumową, izolującą elektrycznie podeszwą.

odzież ochronna - bezpieczne spawalnictwo

Parawany, ekrany i kurtyny spawalnicze

Kurtyny spawalnicze służą do ochrony wzroku i skóry osób, które przebywają w pobliżu stanowisk spawalniczych i nie są wyposażone w środki ochrony indywidualnej. Kurtyny spawalnicze zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe (UV) i podczerwone (IR), które powstaje podczas spawania łukiem elektrycznym. Zatrzymują również iskry i rozżarzone odpryski metalu.

kurtyna-spawalnicza-p3
bezpieczne stanowiska spawalnicze
wentylacja na stanowisku spawalniczym - bezpieczne spawalnictwo
zasłona spawalnicza

Kurtyny spawalnicze i ich budowa

Paskowe kurtyny spawalnicze

Kurtyny spawalnicze wykonuje się wykorzystując folie spawalnicze w formie lameli, pasów lub arkuszy PCV. Ich mocowanie odbywa się przy pomocy zawiesi grzebieniowych do ścian, sufitów lub konstrukcji stalowych. W ten sposób uzyskuje się trwałą przegrodę stacjonarną.

Mobilne ekrany spawalnicze

Dla prac prowadzonych tymczasowo służą mobilne ekrany spawalnicze. Stelaże mają samonośną konstrukcję i kółka, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób można przestawiać je w dowolne miejsce. Wypełnienie stanowią pasy, arkusze lub lamele spawalnicze.

Lamele i arkusze folii spawalniczej

Arkusze i lamele spawalnicze posiadają cztery stopnie przepuszczalności światła widzialnego. Dla łatwej i szybkiej identyfikacji każdy stopień posiada inny kolor. Wszystkie materiały skutecznie zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe (UV) i podczerwone (IR), niezależnie od stopnia przepuszczalności światła widzialnego.

Bezpieczne spawalnictwo

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy na najwyższym poziomie