Kurtyny paskowe – od czego zacząć

Co to jest kurtyna paskowa i jak jest zbudowana

izolacja termiczna z kurtyn paskowych

Kurtyna paskowa to rodzaj zasłony, która jest wykonana z zawieszonych pionowo pasów PCV. Najczęściej jest używana do ograniczenia przeciągów oraz strat ciepła. Może pełnić funkcję elastycznej przegrody lub kurtyny magazynowej. Ze względu na dużą wytrzymałość mechaniczną można je stosować zarówno przy bramach wjazdowych do hal i magazynów oraz jako przegrody wewnątrz pomieszczeń.

Produkcja kurtyn paskowych

produkcja kurtyn paskowych

Dla firm rozważających podjęcie produkcji przygotowaliśmy poradnik jak zacząć. Pokazujemy jak są zbudowane kurtyny paskowe, wskazujemy potencjalnych dostawców. A gdy standardowa zasłona okaże się niewystarczająca, podpowiadamy gdzie szukać inspiracji do budowy nietypowych przegród. Zapraszamy do lektury poradnika.

Materiały do budowy kurtyn

Do wykonania kurtyny PCV potrzebne są pasy oraz zawiesia. Obydwa składniki, można kupić jako wyrób przygotowany do produkcji. Pasy są dostępne w rolkach po 50mb, a zawiesia można kupić na sztuki. Jednak w zależności przeznaczenia kurtyny, do produkcji stosuje się materiał o różnych właściwościach. Pasy różnią się również szerokością oraz wykończeniem powierzchni.

Rodzaje pasów foliowych wykorzystywanych w kurtynach paskowych

Rolki pasów foliowych standard

Cztery różne szerokości wstęgi umożliwiają dopasowanie do wysokości przegrody i rodzaju ruchu. Standardowo są to wymiary 10cm, 20cm, 30cm i 40cm. Poza wymiarami pasy różnią się też właściwościami fizycznymi, wytrzymałością i kolorem.

  • Standardowe – znaczna wytrzymałość mechaniczna oraz dobre właściwości izolacyjne. Gładka powierzchnia ułatwia mycie i spływanie wody. Tworzywo jest przezroczyste, przepuszczalność światła taka jak w okiennych szybach. Można stosować w przemyśle spożywczym.
  • Wzmocnione – podłużne żebra po obu stronach podnoszą wytrzymałość mechaniczną. Są polecane, gdy odbywa się ruch wózków widłowych.
  • Do chłodni – zwiększona ilość plastyfikatorów sprawia, że wstęgi pozostają elastyczne w ujemnej temperaturze. Zamrożone pasy nie pękają i nie łamią się.
  • Kolorowe – wstęgi kolorowe mogą być przezroczyste lub nieprzezroczyste. Dostępna szeroka paleta kolorów.
  • Do stanowisk spawalniczych – tworzywo zawiera filtr promieni UV i IR, które powstają podczas spawania łukiem elektrycznym.

• Niepalne – materiał niepalny topi się, gdy oddziałuje na niego ogień. Gdy ogień zniknie materiał samoistnie przestaje się topić.

Zawiesia grzebieniowe do kurtyn paskowych

To najczęściej stosowany obecnie typ zawiesia. Składa się z wieszaka grzebieniowego, który jest mocowany na stałe do ściany oraz płytek trzymających pasy. Płytka z przynitowanym pasem jest nakładana za zęby wieszaka. Taka konstrukcja umożliwia szybkie zakładanie i zdejmowanie wstęg. Zawiesia są wykonywane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Występuje również wariant plastikowy.

Jakie komponenty do budowy kurtyn paskowych wybrać?

Producent kurtyn przemysłowych

Na polskim rynku dostępne są kurtyny przemysłowe wykonywane z pasów foliowych PCV kilku producentów. Wśród sprawdzonych dostawców są dwie europejskie firmy. Pierwsza ma swoją siedzibę we Francji, a druga mieści się w Niemczech. Obaj producenci oferują wyroby wysokiej jakości, a asortyment jest szeroki.

Francuski producent pasów, firma Extruflex, oferuje bardzo szeroki wachlarz produktów. Oferta obejmuje standardowe i specjalistyczne pasy oraz arkusze z folii PCV. Produkty firmy można zobaczyć na stronie internetowej http://extruflex.com/. Extruflex nie prowadzi w Polsce sprzedaży bezpośredniej. Swoje wyroby oferuje przez sprawdzonych partnerów handlowych. Ich zadaniem jest doradztwo technicznie i sprzedaż asortymentu. Dzięki odpowiednio dużym stanom magazynowym większość towaru jest dostępna na miejscu.

Gdzie kupić pasy w Polsce?

Podobną politykę sprzedaży przyjęła niemiecka firma Jedi. Produkty tej firmy można zobaczyć na stronie internetowej http://www.jedigmbh.de/en/. Pasy cechują się bardzo dużą dokładnością wykonania. Firma z Niemiec nie oferuje tak wielu odmian wstęg i arkuszy jak jej francuski konkurent, jednak wyroby są wykonane z PCV wysokiej jakości, a cena jest skalkulowana adekwatnie do jakości wyrobów.

W Polsce produkty obu firm są można kupić za pośrednictwem portalu internetowego kurtynypaskowe.com.pl Ponadto portal ten oferuje wszystkie niezbędne elementy do wykonania kurtyny paskowych. Zamieszczono również wiele wskazówek i porad na temat doboru, wykonania i montażu tych elastycznych przegród.

Gdzie szukać inspiracji do pracy

Wiele inspiracji na temat kurtyn paskowych można również czerpać ze strony https://www.mediux.pl/. Ten producent od wielu lat rozwija własne systemy montaż kurtyn. Dostępne są zarówno mocowania stacjonarne jak i przesuwne. Ciekawym rozwiązaniem jest autorski system do kurtyn harmonijkowych. Wstęgi zamocowane na tym systemie można zsuwać na bok. Po zsunięciu pasy składają się jak harmonijka, a system zajmuje niewiele miejsca. W dziale „do pobrania” znajduje się wiele rysunków technicznych oferowanych rozwiązań.

Arkusze z elastycznego PCV są stosowane do wykonywania drzwi wahadłowych. Do ich wykonania stosuje się foliowy płat, który jest mocowany w metalowej ramie. Firmy, które dysponują własnym warsztatem, mogą same wykonać takie drzwi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://mediux.pl. Można tam również znaleźć inspiracje do wykonania kurtyn plandekowych na systemie zsuwnym . Mediux Technologie prezentuje ciekawy system umożliwiający przesuwanie kurtyny po szynie łukowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w łatwy sposób tworzyć pełne obudowy stanowisk. Na stronie internetowej zaprezentowano wszystkie elementy składowe systemu oraz schematy gotowych stanowisk.