Ocieplenie poddasza i dachu

Ocieplenie poddasza i dachu to sprawdzony sposób na obniżenie rachunków związanych z ogrzewaniem domu, hali, magazynu i każdego obiektu, którego ogrzanie jest bardzo kosztowne w związku z brakiem izolacji dachu.

Wełna pierwszy sposób na ocieplenie poddasza

Wełna mineralna skalna i szklana

Ocieplenie poddasza wełną mineralną to jeden z najpopularniejszych sposobów izolacji zarówno termicznej jak i akustycznej. Materiał charakteryzuje się stosunkowo niewielką wagą oraz niepalnością, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowania.  Wełna mineralna jest niesamowicie plastyczna, dzięki czemu bardzo łatwo nią wypełniać przestrzenie pomiędzy krokwiami.

Wełna do ocieplenia dachu

Kolejnym argumentem przemawiającym za wełna mineralna jest poddawanie jej na etapie produkcji hydrofobizacji, dzięki czemu wełna chłonie zaledwie niewielka ilość wody. Wełna jest także paroprzepuszczalna. Dodatkowym jej atutem jest fakt, że jest wytwarzana z recyklingu brykietów mineralnych (wełna skalna)  lub z piasku kwarcowego oraz ze stłuczki szklanej (wełna szklana) czyli materiałów pochodzących z recyklingu.

Izolacja poddasza pianką poliuretanową

izolacja poddasza pianka poliuretanową

Ocieplenie dachu metodą natryskową

Izolacja poddasza pianka poliuretanowa to zyskująca coraz większa popularność forma izolacji wykonywanych metoda natryskową. Bez wątpienia jest to jedna z najszybszych metod ocieplania. Jej minusem jest fakt, ze nie możemy takiej izolacji wykonać samodzielnie. Do wytworzenia pianki i jej natrysku potrzebny jest specjalistyczny agregat.

Izolacja bez mostków termicznych

Godnym uwagi jest fakt, że pianka doskonale penetruje wszystkie zakamarki i szczeliny dlatego też jej używanie zapobiega powstawaniu tzw. mostków termicznych. Ponadto nowoczesne pianki mają w swoim składzie środki zapobiegające pojawianiu się grzybów i pleśni. Ma jeszcze jedną a w zasadzie dwie wady. Po pierwsze jej cena jest niewątpliwie wyższa niż koszt izolacji innymi materiałami. Po drugie, według ekspertów z branży budowlanej po dziesięciu latach pianka stopniowo zaczyna tracić swoje parametry izolacyjne.

Izolacja ściany fundamentowej

Pianka poliuretanowa doskonale nadaje się do izolacji ścian fundamentowych, gdzie spisuje sie na równi z trudnymi do położenia masami bitumicznymi, żywicznymi czy foliowymi.

Cena ocieplenia dachu i poddasza

Cena ocieplenia uzależniona jest przede wszystkim do powierzchni do zaizolowania, użytego materiału i sposobu wykończenia (montaż płyt gipsowo-kartonowych, szlifowania)

Koszt ocieplenia dachu wełną mineralną

  • cena wełny o grubości 20cm to koszt oscylujący w przedziale 20-30 zł/m2
  • izolacja paroprzepuszczalna to koszt od 2 do około 10 złotych/m2
  • robocizna za samo ułożenie wełny około 20 zł/m2

Koszt ocieplenia poddasza pianką PUR

  • koszt położenia izolacji zależy przede wszystkim od powierzchni, regionu kraju i czasem wykonania. Według danych statystycznych oscyluje on w przedziale od 80 do 160 zł/m2